Pre správnu funkčnosť stránky, používame nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies pre analytické účely, akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Hovorí sa, že vlasy sú u ženy korunou krásy. Či ide o dlhý alebo krátky strih, vlasov si na žene všimne každý. Nejde však iba o ženy, aj muži túžia po hustom a lesklom účese. Najmä v posledných mesiacoch rastie záujem o centrá, ktoré sa venujú vlasovej starostlivosti a kožní lekári sú zavalení pacientmi, ktorí bojujú s vypadávaním vlasov. Čím je tento enormný nárast ovplyvnený? Faktorov je viac. Ide o pandémiu COVID-19, ale tiež môže ísť o bežný stres. Pokiaľ sa tento problém nevyhol ani vám, nižšie prinášame pár rád, ako vypadávaniu zabrániť.
Ľudské telo je mimoriadne šikovný a prepracovaný mechanizmus. Dokáže si poradiť aj s veľkou záťažou, a keď mu nestačia sily, obmedzí sa iba na najdôležitejšiu činnosť. Svoje sily zamerá na najdôležitejšie orgány a tie okrajové (napr. vlasové folikuly) idú na čas bokom.
„Príčinou vypadávania vlasov zrejme nie je pôsobenie samotného vírusu, ale oslabenie organizmu horúčkou a zápalovými zmenami. Veľkú úlohu zohráva aj stres nielen pri ochorení, ale môže byť spôsobený okolitými faktormi, strata zamestnania, obava z ochorenia a zlého priebehu, strach o svojich blízkych alebo napríklad problémy pri podnikaní,“ vysvetľuje MUDr. Lucie Jarešová, ktorá na svojej klinike v poslednom roku a pol zaznamenala väčší počet žien bojujúcich s vypadávaním vlasov.
Tie majú tiež problém s jemnejšími vlasmi. „Vypadávanie vlasov po ochorení COVID-19 sa vyskytuje často a koreluje s ťažkým priebehom ochorenia, je súčasťou tzv. postcovidového syndrómu. Približne 2-3 mesiace po ochorení dochádza k rozptýlenému rednutiu vlasov na hlave, je to stav dočasný,“ dopĺňa MUDr. Veronika Fárová. Okrem návštevy odborníka existuje niekoľko spôsobov, ako vlastnému telu pomôcť, a tým vypadávanie vlasov eliminovať.
Pestrá a vyvážená strava
Svoj jedálniček veľa ľudí zanedbáva. Ten má pritom vplyv na našu celkovú náladu a fyzickú kondíciu, ale ovplyvňuje aj kvalitu vlasov a nechtov. V prípade obdobia vypadávania vlasov by na vašom tanieri mali mať svoje miesto ryby a morské plody. Ich významnú zložku tvoria vitamíny A, D a B12. Ďalej tu nájdeme kvalitné bielkoviny, jód, minerálne látky a omega 3-mastné kyseliny. Ako príloha je ideálna ryža, zelenina či strukoviny.
Odbúranie stresu a bylinky
V dnešnej dobe je stres súčasťou života nás všetkých. Ten však vo väčšej miere poškodzuje bunky, ktoré sú náchylnejšie na patologické zmeny. Oslabuje organizmus a vďaka tomu nie sú dostatočne vyživované vlasové korienky. Skúste si na seba urobiť čas, osvojiť si relaxačné techniky a robiť veci pre radosť. Áno, aj toto nám môže pomôcť k vysnívanej kvalite vlasov. Všetko sa dá podporiť bylinkami, ktoré používali už naše babičky. Ideálnou voľbou je žihľava, praslička alebo pivovarské kvasnice.
Masáž hlavy aj vhodná starostlivosť
Ako súčasť relaxačného rituálu môžete brať aj samotné umývanie hlavy. Vy si pri tom oddýchnete a vaša vlasová pokožka sa spoločne s korienkami správne prekrví. Začnite vhodnými šampónmi. Vyskúšajte napr. Gliss Oil Nutritive, ktorý vďaka kyseline olejovej a marulovému oleju vlasové vlákna hĺbkovo regeneruje a dodá vlasom výživu a hydratáciu. Navyše, je veľmi šetrný k pokožke hlavy. Alebo môžete siahnuť po šampóne Syoss Full Hair 5, ktorý obsahuje komplex aminokyselín a výťažky zo ženšenového koreňa. Šampón je určený pre jemné vlasy, ktorým dodá hustotu, objem a silu. Ďalším krokom sú vyživujúce kúry. Tie sa zameriavajú na rast vlasov a ich zdravie. Posilnite svoje vlasy maskou Gliss Ultimate Strength 2IN1 Treatment obohatenou o keratín a výťažky z čiernych perál. Všetko môžete doplniť zvýšeným prísunom vitamínov v podobe tabliet. Tie by mali obsahovať predovšetkým cysteín, metionín, biotín a vitamíny C a D.