Zistiť a plánovať tehotenstvo nikdy nebolo tak jednoduché

Celá rada produktov značky Intimed prešla minulý rok vizuálnou premenou. Namiesto chladne pôsobiacich zdravotných pomôcok sa tešte na kvetinové motívy a jednoduché používanie, ktoré v tak intímnej chvíľke ako je zisťovanie tehotenstva či obdobia ovulácie určite uvítate.

Intimed ponúka dva druhy tehotenských testov:

Intimed Pregnancy hCG Dipstick Home Test – stará známa klasika s dvoma testovacími prúžkami a dvoma kalíškami na zadržanie moču.

 

Intimed Pregnancy hCG Midstream Home Test užívateľsky najprívetivejšia varianta s testovacím perom, ktoré zachytí moč priamo a vďaka tomu nemusíte používať testovací kalíšok. Intimed Pregnancy hCG Midstream má tú výhodu, že vôbec nemusíte narábať s močom. Test sa dá navyše po použití zavrieť a vy ho môžete na príhodnom mieste nastražiť ako prekvapenie pre budúceho otecka.

Oba testy umožňujú zistenie už raného štádia tehotenstva vďaka hormónu hCG, ktorý sa vo zvýšenej miere vyskytuje v moči práve počas „iného“ stavu.

Test si môžete urobiť už desať dní od možného počatia. Musíte ale myslieť i na to, že váš menštruačný cyklus môže, ale nemusí byť úplne pravidelný. V priemere trvá menštruačný cyklus 28 až 31 dní. To vie síce každý, ale môžu existovať rôzne odchýlky. Ovulácia nastáva obvykle v strede cyklu, asi 15 dní od poslednej menštruácie. V tejto chvíli nastáva tá pravá chvíľa, kedy sa dá vajíčko oplodniť, ale iba na 12 – 24 hodín. Oplodnené vajíčko potom do maternice doputuje po 3 až 5 dňoch. Pokiaľ máte cyklus dlhý 31 dní, je možné otestovať sa už 10 dní po možnom oplodnení (v období ovulácie), to znamená asi 6 dní pred pravdepodobným termínom ďalšej menštruácie. Pokiaľ je váš cyklus ešte dlhší, znamená to, že sa môžete otestovať ešte skôr.

Mnoho žien si láme hlavu s tým, či bol test urobený správne

Je to jednoduché. vokiaľ v kontrolnej zóne /C/ objavíte červenú čiarku, znamená to, že ste postup v letáčiku zvládli výborne.

Aké faktory môžu ovplyvniť výsledok testu?

Lieky obsahujúce hormón hCG /napr. Pregnyl, Profasi, Perfonal, APL/ môžu viesť k falošne pozitívnemu výsledku. Hormonálna antikoncepcia, lieky proti bolesti, antibiotiká ani hormonálne prípravky, ktoré hCG neobsahujú, by ale výsledok ovplyvniť nemali. Pokiaľ je test robený správne, je jeho spoľahlivosť rovnako vysoká ako pri tehotenskom teste u vášho lekára. Pokiaľ bude test pozitívny, aj tak je potrebné zájsť čo najskôr za vaším lekárom, aby vám šťastnú novinku potvrdil.

Pár dobrých tipov, ako testy (ne)používať

  • nepoužívajte ich po uplynutí záručnej lehoty
  • skladujte ich na suchom mieste
  • neotvárajte ich, pokiaľ ochranná fólia nedosiahne izbovú teplotu a nie ste pripravená testovať
  • balenie vyhoďte, pokiaľ je obal roztrhnutý alebo inak poškodený
  • skladujte mimo dosah detí
  • nezmrazujte, nie sú to huby
  • testy nie sú určené k vnútornému použitiu, ale to dá rozum

Čo robiť, keď zistíte, že ste v tom?

Začnite čo najskôr s prenatálnou starostlivosťou pod dohľadom vášho gynekológa. Dodržujte vyváženú stravu, prestaňte fajčiť a čo najviac obmedzte alkohol.

Chcete najskôr zistiť, kedy máte ovuláciu, aby ste mohli otehotnieť?

Potom tu pre Vás máme Intimed Ovulation hLH Dipstick Home testovulačný test v jemnej ružovej farbe, ktorý obsahuje 6 ks testovacích prúžkov a kalíšky na zadržanie moču. Vďaka tomuto testu zistíte, či je vo vašom moči prítomný hormón hLH. Pokiaľ áno, znamená to, že ovulujete a nastáva ten správny čas na počatie 🙂

Kedy začať s testovaním?

Pred začiatkom testovania musíte zistiť dĺžku svojho menštruačného cyklu. Tá sa počíta od 1. dňa menštruácie do dňa, ktorý predchádza začiatku ďalšieho menštruačného cyklu (krvácania). Pokiaľ nepoznáte dĺžku svojho menštruačného cyklu, môžete začať s testovaním 11. deň od začiatku menštruácie, pretože priemerná dĺžka menštruačného cyklu je 28 dní. Robte jeden test každý deň 7 dní po sebe alebo do okamžiku, kedy vám test ukáže zvýšenú hladinu hLH. A potom už zostáva len vyhľadať partnera.

Ani po 7 dňoch ste nezaznamenali zvýšenú hladinu hormónu a neviete, čo to znamená?

Niektoré ženy nemajú ovuláciu v polovici cyklu. Preto sa vám mohlo stať, že test po sedmich dňoch stále nezistil zvýšenú hladinu hLH. K ovulácii najskôr ešte len dôjde. Buďte kľudná a pokračujte s ďalším balením hLH Dipstick Home testu.

Používate test 3 mesiace a i napriek zvýšenej hladine hLH sa vám stále nepodarilo otehotnieť?

Nevešajte hlavu, je celkom bežné, že i úplne zdravé páry sa o dieťatko môžu snažiť i niekoľko mesiacov. Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vašu schopnosť otehotnieť. Pokiaľ by ste ale po niekoľkých mesiacoch intenzívneho snaženia sa stále neotehotneli, radšej sa poraďte so svojím lekárom.

Čo môže ovplyvniť výsledok testu?

Výsledok testu môže byť zavádzajúci, pokiaľ ste už tehotná alebo ste boli tehotná nedávno (alebo pokiaľ ste už v menopauze). Na výsledok testu môžu mať vplyv i niektoré lieky na predpis (menotropíny podávané injekčne alebo Danazol) V prípade pochybností sa poraďte so svojím lekárom.

Ovplyvňuje predchádzajúce užívanie ústne podávanej antikoncepcie výsledok testu?

Áno, predchádzajúce používanie tohoto typu antikoncepcie sa môže prejaviť nepravidelným menštruačným cyklom. Nejaký čas potrvá, než bude Vaše telo zasa v normále. S použitím ovulačného testu radšej počkajte do doby, kedy absolvujete dva pravidelné menštruačné cykly.

Pozor, test sa nedá použiť ako antikoncepcia! 

Spermie majú tuhý korienok a môžu prežiť až 72 hodín, zatiaľčo tento test indikuje zvýšenú hladinu hLH na maximálne 36 hodín vopred. Pokiaľ budete mať pohlavný styk predtým, než sa ovulačný test ukáže ako pozitívny, môže napriek tomu dôjsť k oplodneniu. Skrátka: na ovulačný test sa môžete spoľahnúť, ale ako antikoncepciu používajte radšej kondómy.

Máte strach, že testy nie sú stopercentné?

Všetky testy značky Intimed obstáli v laboratóriách na 99%. V spotrebiteľských testoch obstál ovulačný test na 96% a oba naše tehotenské testy na 99%. Väčšiu dôveryhodnosť testov inde nenájdete.

Viac info nájdete na: http://intimedcare.sk